• Phone: +421 0902 482 108
 • Email Address: kouc@kouckristina.sk
Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed

Mýtus č. 2: Ak niečo nerobíte podľa príručky, potrebujete kouča, aby to napravil

by Kristína Hlavatá 0 comments

Mýty o koučingu Všeobecné o koučingu

Nie je to pravda. Máte voči sebe povinnosť viesť svojský a pravdivý život, nie správny a príručkoidný.

Pred pár dňami som zažila situáciu, ktorá mi pripomenula mnohé podobné. Oslovila ma kamarátka, či by som koučovala jej známu a pomohla jej.  To vieš, že áno, veľmi rada! Bola moja chyba, že som si ihneď na mieste neoverila, čí to bol vlastne nápad. Samotné koučovanie bolo vďaka tomu rekordne krátke, a síce trvalo celé 3 minúty! :)

Stačili dve otázky, aby Zuzka (meno je vymyslené) sama pochopila, že prísť za koučom riešiť niečo, o čom si niekto tam vonku myslí, že by mala Zuzka robiť inak, je absurdné. Keď sme na to po dvoch otázkach prišli, zasmiali sme sa tomu a porozprávali sa.

Pre seba som si z neho vzala poučenie: ihneď pri dohadovaní stretnutia si ujasniť, kto vlastne záujemcu na koučovanie posiela. Či si koučing „naordinoval“ on sám z vôle vlastnej, alebo si niekto z jeho okolia myslí, že je to dobrý nápad a väčšou či menšou silou či mocou ho prehovoril. Poučenie pre Zuzku: nenechať sa vtiahnuť do hier a predstáv iných ľudí (ako toto zvládnuť a spraviť by možno mohlo byť predmetom ďalšieho koučovacieho rozhovoru, no to už nechajme na Zuzku :) ).

Ako by ste mohli vyriešiť niečo, čo v skutočnosti vy sami za problém nepovažujete? 

Uvediem vymyslený zjednodušený príklad, aby som ilustrovala, čo sa udialo pri expresnom koučovaní so Zuzkou.

Zuzka prišla a povedala niečo ako: „Miša ma poslala. Zarába oveľa viac ako ja. Vraj s tebou prídem na to, ako zarobím viac.“

Ja: „Aha, okey. Čo Ti to Zuzi prinesie, keď budeš zarábať viac?“

Zuzka: „Stres.“

Ja: „Hm…aha, viac peňazí ti prinesie stres.“

Zuzka: „Presne.“

Ja: „Aha…(dlhšie ticho)“

Zuzka: „Tuším som chcela vyhovieť Mišinej predstave… a začala som si na chvíľu myslieť, že je to tak správne…“

Ja: „Uhm. Na koho názore skutočne záleží?“

Zuzka: „…hm…na mojom. Bože… takto mi je najlepšie, žijem šťastný život. Som šťastná takto. Veď vlastne som odišla z dobrej pozície, aby som mala viac času, nechcem viac peňazí. Mala som ich a nebola som šťastná, nemala som čas na seba, na rodinu…“

Ak vám vyhovuje stav, v ktorom sa nachádzate a ste spokojní a šťastní, nenechajte sa vtiahnuť do odlišných predstáv ľudí tam vonku.

Ak niekto zarába viac, ak si niekto píše svoje ciele do notesa, ak má niekto štyri deti a je tak šťastný, je to ok.  Je to ok pre NEHO.

Ak vám iba pri pomyslení na zošit s časovým harmonogramom životných cieľov spôsobuje husiu kožu, ak vám predstava štyroch detí navodzuje mdloby, tak to nie je v poriadku. A aj napriek tomu, že nedávam rady, spravím dnes malú výnimku.

Poviem vám: nasledujte len hlas SVOJHO srdca a rozumu. Až keď si dovolíte luxus počúvať, čo pre seba úprimne chcete vy sami, vtedy môžete byť skutočne vyrovnaní a šťastní. Šťastie je podľa mňa práve to, že žijeme v spojení so svojimi hlbšími hodnotami, keď to čo hovoríme, čo si myslíme a čo robíme má spoločný základ.

Napĺňanie cieľov a predstáv iných ľudí vás zrejme nikdy nenaplní. Napĺňaním tých vlastných sa môžete posunúť za spokojným a radostným životom.

A možno aj nie 😉 Záruky vám nikto na nič nedá. Môžete len skúšať, žiť, kriticky myslieť a posúvať sa vpred. Trebárs aj s koučom. A trebárs aj sami v sebe. Držím vám v tom palce a prajem usmiate dni, moji milí! :)

Kristína Hlavatá

Kristína Hlavatá

Venujem sa koučingu metódou Solution Focused Brief Coaching. Vediem ľudí k zodpovednosti za svoj život, pretože len vtedy, ak prijmú zodpovednosť, môžu začať tvoriť svoju realitu a projektovať svoj život.

Ja sama milujem komfort byť koučovaná, nechať sa sprevádzať procesom a nachádzať riešenia a nápady rýchlejšie a kreatívnejšie. Chcem sa podieľať na vytvorení sveta, kde sa naučíte, že najlepším koučom ste pre seba vy sami a dokážete si nájsť vlastné spôsoby ako žiť svoj najvyšší potenciál.
Kristína Hlavatá
Tags: , , ,

Napíš svoj komentárLeave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

e-Book pre freelancerov

Aktuálne na FB

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.

Najnovšie komentáre

  Kontaktujte ma

  • J. Feketeházyho 2381/3, 927 01, Šaľa
  • Phone: +421 902 482 108
  • Email Address: kouc@kouckristina.sk
  Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed