• Phone: +421 0902 482 108
 • Email Address: kouc@kouckristina.sk
Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed

Ľudská hluchota – tragédia dnešnej doby

by Kristína Hlavatá 0 comments

Sebakoučovanie Život kouča

Dlho mám pocit, že niečo so spoločnosťou nie je v poriadku. Občas sa o tom pokúsim s niekým prehodiť pár slov, ale narazím na vec nevídanú… po prvej vete ma prestane väčšina ľudí počúvať (alebo už počas nej?).

Tragédiou dnešnej doby je podľa mňa práve táto hluchota, táto bolestná neschopnosť venovať svoju pozornosť druhej osobe, o ktorej si možno dokonca myslíme, že ju máme radi a záleží nám na nej, no pokiaľ ona hovorí, v mysli preberáme, kam pôjdeme na večeru, či nemáme náhodou rozmazanú maskaru, alebo si proste len pripravujeme, ako a kedy skočíme hovoriacemu do reči. Je vám to povedomé?

Veľmi ma rozosmutňuje, že keď sa pýtam ľudí, čo im obzvlášť padlo na úžitok pri koučingu, odpovedajú mnohokrát: „Pomohlo mi hlavne, že ma konečne niekto skutočne počúval.“

Mnohí z nás máme veľké rodiny, pracujeme v kanceláriách v otvorenom priestore, z každej strany kolega, chodíme v obrovských tlupách na víkendové záťahy a chatovačky a predsa – musíme platiť za to, aby nám niekto venoval skutočnú pozornosť?

Aby nás počúval, a my sme mu to mohli uveriť, pretože reaguje na to, čo mu hovoríme a po dvadsiatich minútach si spomenie na čosi, čo sme vraveli na začiatku stretnutia a sme prekvapení, možno dokonca šokovaní: „Ako si to, preboha, môže pamätať??!!“ Podozrievavo a nechápavo pozeráme pred seba na toho mimozemšťana a keď sa konečne spamätáme zo šoku, pochopíme, že táto nová skutočnosť je nám príjemná. Konečne nevydávame energiu na hovorené slovo zbytočne, táto osoba pred nami nás skutočne počúva. Je to tak oslobodzujúce a povznášajúce. Dokonca skutočne vníma význam toho, čo hovoríme. Ak nás nechápe, kladie doplňujúce otázky. Ak jej čosi ušlo, poprosí o zopakovanie.

Vnímam ako priveľmi žalostné, že množstvo z nás nepozná prostredie, v ktorom by mohli toto denne zažívať. Ja osobne pochádzam z rodiny, kde počúvať a venovať pozornosť je skoro až nadľudský výkon, možno dokonca sci-fi úkaz. Mám pár priateľov, ktorí mi dokážu a chcú venovať pozornosť, čo si neskutočne vážim. Je však v poriadku, dostať svoju dávku pozornosti a vypočutia povedzme raz za dva týždne na hodinku, či dokonca menej?

Chcem žiť vo svete, kde počúvať a vnímať a venovať pozornosť je bežné a „normálne“. Kde netreba škemrať o pozornosť, kde sa netreba utiekať do samoty, lebo spoločnosť sa nevie utíšiť a chvíľočku počúvať. Ako to spravím? Vytváram ho. Aj keď som už niekedy fakt unavená, vypočujem si zas a znova a dám druhému pocítiť, že moja pozornosť je v tej chvíli len jeho. Pokiaľ je to v niektorých momentoch z nejakého dôvodu neuskutočniteľné, jednoducho to poviem. „Prepáč, neviem ti momentálne venovať úplnú pozornosť, som uťahaná, hodinku si odpočiniem a potom sa porozprávame.“ Nechcem sa s ľuďmi a ich dôverou zahrávať. Každý potrebuje byť vypočutý. Tak tomu dajme dôležitosť a ukážme, že na ľuďoch okolo nás nám skutočne záleží.

Počúvajme. Počúvajme. Počúvajme. Až potom hovorme a pýtajme sa. Ak vôbec.

A tu si dovolím malú výzvu. Vypočujte dnes niekoho. Darujte mu najúžasnejší dar – 10 minút vašej úplnej pozornosti, vypnite svoje vlastné myšlienky, zastavte súdy, prestaňte myslieť na to, čo mu poradíte – len počúvajte. Bude to možno úplne nový osviežujúci pocit pre oboch z vás.
Zo srdca ďakujem ľuďom, ktorí sú mi blízki a vypočujú ma, ak to potrebujem. Všetkým vám prajem nájsť pár takých ľudí a udržovať s nimi rešpektu a pozornosti plné vzťahy!

Kristína Hlavatá

Kristína Hlavatá

Venujem sa koučingu metódou Solution Focused Brief Coaching. Vediem ľudí k zodpovednosti za svoj život, pretože len vtedy, ak prijmú zodpovednosť, môžu začať tvoriť svoju realitu a projektovať svoj život.

Ja sama milujem komfort byť koučovaná, nechať sa sprevádzať procesom a nachádzať riešenia a nápady rýchlejšie a kreatívnejšie. Chcem sa podieľať na vytvorení sveta, kde sa naučíte, že najlepším koučom ste pre seba vy sami a dokážete si nájsť vlastné spôsoby ako žiť svoj najvyšší potenciál.
Kristína Hlavatá
Tags: , ,

Napíš svoj komentárLeave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

e-Book pre freelancerov

Aktuálne na FB

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.

Najnovšie komentáre

  Kontaktujte ma

  • J. Feketeházyho 2381/3, 927 01, Šaľa
  • Phone: +421 902 482 108
  • Email Address: kouc@kouckristina.sk
  Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed