• Phone: +421 0902 482 108
 • Email Address: kouc@kouckristina.sk
Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed

Áno, som knihomoľ II. alebo krátko o knihe Rozum: návod na použitie

by Kristína Hlavatá 0 comments

Život kouča

Keď som pred dvoma týždňami pridala fotku môjho najnovšieho úlovku v podobe publikácie Rozum: návod na použitie od kolektívu slovenských autorov, dostala som niekoľko žiadostí „daj vedieť, či sa oplatí“. Dávam vedieť. Rozhodne sa oplatí! A aby som len nemlátila prázdnu slamu, pripájam aj pár informácií, čím ma táto kniha presvedčila.

Knižka je súborom esejí a názorov vedcov a pedagógov o tom, ako vniesť viac racionality do života. Esejí je sedem, predchádza im krátky úvod.

Hlavná téma? Kritické myslenie a jeho pestovanie.

Podtémy? Ako sa nedať opiť rožkom, zachovať si zdravý rozum, naučiť sa využiť argumentáciu a logiku v prospech svoj a svojho okolia, ako si dať pozor na sklon k sebapotvrdzovaniu, ako pestovať zdravý skepticizmus cez sebapoznanie a mnoho ďalších. Zaujalo? Čítajte ďalej.

Pre mňa je téma kritického myslenia a zdravého skepticizmu pár rokov niečo, čo ma mimoriadne priťahuje. Informácií je abnormálne množstvo, doba internetu nás mnohokrát doslova zaplavuje informáciami, ktoré sú sotva pravdivé, no mnohí ľudia sa ich chytajú ako skutočnosti, keďže im doslova dávajú za pravdu. A práve toto je nebezpečenstvo tejto doby. Prestali sme byť dostatočne kritickí ku zdrojom informácií. Sme ľahšie manipulovateľní a ovplyvniteľní. A táto publikácia nám dáva nádej ako sa z toho kola dostať von.

Ak ste naklonení alternatíve, duchovnu, ezoterike či alternatívnej medicíne, možno vás bude trochu hnevať niekoľkokrát v publikácii spomenuté dehonestovanie týchto smerov. Ak sa však dokážete nad to povzniesť, bude vám to v mnohom užitočné.

Prvá esej pre mňa nesie hlavnú myšlienku, či skôr popchnutie k pýtaniu sa „Prečo vôbec kriticky myslieť??“ Keďže kritické myslenie samo o sebe je činnosťou dosť namáhavou, čo nám to prinesie, keď sa predsa len odhodláme a trošku si mozgy potrápime?

Druhá esej mi chtiac-nechtiac dosť pripomínala knihu Daniela Kahnemana Thinking, fast and slow (vyšla pokiaľ viem v čestine a tiež stojí za to) a pojednávala o prekážkach kritického myslenia. Vypichnem najmä sklon k sebapotvrdzovaniu. V praxi znamená, že ak si chceme potvrdiť nejakú svoju teóriu, vyhľadávame informácie, ktoré našu teóriu podporujú. A práve toto jednostranné vyhľadávanie informácii je kritické. Stáva sa vám to?? 😉

Moja najmilšia niekoľkoráz (a iste nie naposledy) prečítaná bola tretia práca, v ktorej sa autor zamýšľa, prečo je udržanie racionálnej argumentácie pre ľudí také náročné. Ľudský mozog na to jednoducho nie je stavaný. Uprednostní radšej sa v debate nič nenaučiť, ale ju vyhrať ako prehrať a dozvedieť sa veľa nového.

Ďalšia esej pojednáva o tom, ako sa naučiť orientovať v informačných zdrojoch, keďže často ľudia informácie zdieľané na sociálnych sieťach považujú za pravdivé len preto, že súhlasia s prezentovanými názormi a žiadna ďalšia snaha o zhodnotenie zdroja informácie sa už neudeje. Práca o tom, ako si nezamieňať zdravý skepticizmus s podozrievavosťou a radšej preverovať.

Nasledujúca esej nesie názov Sebapoznaním k zdravému rozumu. Treba k tomu snáď niečo dodať? 😉

Šiesta a predposledná práca nás priučí tomu, ako si budovať kritickú otvorenosť. Buďme pripravení vidieť uhol pohľadu iného človeka a potenciálne zmeniť svoj uhol pohľadu. Získajme nadhľad k svojim silným presvedčeniam, uznajme vlastnú omylnosť a učme sa viac.

V záverečnej eseji sa autor zamýšľa nad otázkou „Zaujíma vôbec ešte niekoho snaha o disciplinované myslenie?“ Čo myslíte, zaujíma?

Autor píše, že jedným z dôvodov, prečo si ľudia informácie neoverujú môže byť fakt, že sú nimi zahltení a tak radšej dávajú prednosť slepej dôvere v autority. Nazýva sa to guru efekt a mám pocit, že trafil do čierneho.

Ak vás téma kritického myslenia a skepticizmu zaujíma, ak nechcete byť len ovečkou a ísť po prúde a spoliehať sa na „odborné“ autority, iste vám táto knižka bude na úžitok. Ak ste pedagóg, možno sa dokonca naučíte, ako vštepiť niektoré zručnosti overovania informácií svojim študentom. Je to kniha, ku ktorej sa iste ešte vrátim. Nehovoriac o tom, že je skvelé, ako je rozdelená na samostatné práce a dá sa teda čítať po malých ucelených chuťovkách.

Ako bonus kniha ponúka skutočne príjemné prevedenie a je obzvláštnená ilustráciami, čo pri odbornejšej literatúre, povedzme si, nebýva zvykom, no rozhodne je to príjemné osvieženie.

Knihomoľom prajem mnoho príjemných a inšpiratívnych chvíľ pri čítaní a odporúčam rýchlo si pre knihu bežte – vyšla v náklade 500 kusov, čo nie je zrovna obrovský počet, tak aby sa vám ušlo 😉 .

Kristína Hlavatá

Kristína Hlavatá

Venujem sa koučingu metódou Solution Focused Brief Coaching. Vediem ľudí k zodpovednosti za svoj život, pretože len vtedy, ak prijmú zodpovednosť, môžu začať tvoriť svoju realitu a projektovať svoj život.

Ja sama milujem komfort byť koučovaná, nechať sa sprevádzať procesom a nachádzať riešenia a nápady rýchlejšie a kreatívnejšie. Chcem sa podieľať na vytvorení sveta, kde sa naučíte, že najlepším koučom ste pre seba vy sami a dokážete si nájsť vlastné spôsoby ako žiť svoj najvyšší potenciál.
Kristína Hlavatá
Tags: , , , , , ,

Napíš svoj komentárLeave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

e-Book pre freelancerov

Aktuálne na FB

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.

Najnovšie komentáre

  Kontaktujte ma

  • J. Feketeházyho 2381/3, 927 01, Šaľa
  • Phone: +421 902 482 108
  • Email Address: kouc@kouckristina.sk
  Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed