• Phone: +421 0902 482 108
 • Email Address: kouc@kouckristina.sk
Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed

Ako vám dôvera vo vlastné schopnosti môže výrazne pomôcť v ich zlepšovaní

by Kristína Hlavatá 0 comments

Sebakoučovanie Všeobecné o koučingu Život kouča

Dnes som po dlhšej dobe siahla po vynikajúcej knihe Daniela Golemana, Emočná inteligencia. Čas od času ju otvorím na ktorejkoľvek strane a kde mi prv padnú oči, začnem čítať. Popoludní som mala to šťastie a objavila odsek, v ktorom psychológ Albert Bandura zo Stanfordovej univerzity vravel toto:

„Presvedčenie ľudí o svojich schopnostiach tieto schopnosti výrazne ovplyvňuje. Určitá schopnosť nie je pevne stanovenou vlastnosťou: v našich výkonoch existuje ohromná variabilita. Ľudia s dôverou vo vlastné nadanie sa ľahšie vzpamätávajú z nezdarov. K životu pristupujú skôr s myšlienkou, ako ho zvládnuť, než s úvahami o tom, čo všetko sa môže pokaziť.“

V spomínanej knihe je opísaný istý výskum z Pensylvánskej univerzity, kde na študentoch pozorovali, ako dôvera v ich schopnosti a talenty ovplyvní ich štúdium. Ukázalo sa, že študenti, ktorí síce nemali oslnivé IQ, verili však vo svoju schopnosť učiť sa a vytrvať, mali oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že vysokú školu skutočne dokončia. Tí, ktorí si neverili a podceňovali sa, či sa nechali znechutiť drobných neúspechom, odchádzali z univerzity skôr.

Niekedy zabúdame na naše skvelé schopnosti a vlastnosti, ktoré nám mnohokrát pomohli vo vyriešení problémov, v naštartovaní zmeny, či v inšpirovaní iných ľudí okolo nás. Týchto pár viet od Bandura mi hovorí z duše a najmä, a to je obzvlášť dôležité, vidím, ako pomocou koučingu mnohokrát ľudia prídu na to, že disponujú úžasnými, zmysluplnými, silnými schopnosťami a začnú ich v sebe znovuobjavovať, vážiť si ich, hýčkať ich, oslavovať sa za ne a to ich posúva rýchlejšie k naplňovaniu svojich cieľov.

A tak, ak máte chuť, opýtajte sa sami seba:

Tip a trik_Kouč KristínaAký cieľ som dosiahla/hol v poslednom čase a som naňho hrdá/ý?

Ktoré to boli vlastnosti, ktoré mi pomohli dosiahnuť cieľ/zdolať podobný problém, aký riešim v súčasnosti?

Tip a trik_Kouč KristínaČo som sa pri tom naučil/a?

Ako to môžem teraz zúžitkovať?

Tip a trik_Kouč KristínaČím konkrétne som prispel/a k vyriešeniu podobnej situácie v minulosti?

Ako sa odmením za to, že som taká/ý úžasný? :)

Tip a trik_Kouč Kristína

Ako si udržím dôveru vo svoje schopnosti do ďalších výziev?

 

Čo by vám to mohlo priniesť, keby ste začali viac veriť v seba a svoje skvelé vlastnosti a schopnosti, talenty či zručnosti?

Na to si už, milí moji, odpovedzte sami :) Ja vám prajem veľa radosti pri opätovnom nachádzaní a upevňovaní dôvery vo svoje schopnosti!

Kristína Hlavatá

Kristína Hlavatá

Venujem sa koučingu metódou Solution Focused Brief Coaching. Vediem ľudí k zodpovednosti za svoj život, pretože len vtedy, ak prijmú zodpovednosť, môžu začať tvoriť svoju realitu a projektovať svoj život.

Ja sama milujem komfort byť koučovaná, nechať sa sprevádzať procesom a nachádzať riešenia a nápady rýchlejšie a kreatívnejšie. Chcem sa podieľať na vytvorení sveta, kde sa naučíte, že najlepším koučom ste pre seba vy sami a dokážete si nájsť vlastné spôsoby ako žiť svoj najvyšší potenciál.
Kristína Hlavatá
Tags: , ,

Napíš svoj komentárLeave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

e-Book pre freelancerov

Aktuálne na FB

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.

Najnovšie komentáre

  Kontaktujte ma

  • J. Feketeházyho 2381/3, 927 01, Šaľa
  • Phone: +421 902 482 108
  • Email Address: kouc@kouckristina.sk
  Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed